מאמרים

פיצוי מתאונת דרכים

באיזה שימושים ברכב תוכלו לקבל פיצוי בגין נזקי גוף מתאונת דרכים? מהי קרנית?
אדם שנפגע בתאונת דרכים כהולך רגל או נוסע או נהג או צד ג', שראה את התאונה, זכאי לפיצוים על נזקי גוף ע"פ חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים. אם המקרה נכנס להגדרה של תאונת דרכים בחוק החוק מגדיר תאונת דרכים כמאורע שבו נגרם לאדם נזק גוף עקב שימוש ברכב מנועי למטרות תחבורה. עוד מעט אתן דוגמאות מהחיים שימוש ברכב מנועי מוגדר בחוק כ- נסיעה ברכב,כניסה לתוכו או ירידה ממנו,החנייתו,דחיפתו או גרירתו,טיפול דרך או תיקון דרך ברכב,שנעשה בידי המשתמש בו או בידי אדם אחר שלא במסגרת עבודתו, לרבות הידרדרות או התהפכות של הרכב או התנתקות או נפילה של חלק מהרכב או מטענו תוך כדי נסיעה וכן הינתקות או נפילה כאמור מרכב עומד או חונה,שלא תוך כדי טיפולו של אדם ברכב במסגרת עבודתו ולמעט טעינתו של מטען או פריקתו כשהרכב עומד. דוגמאות ממשרדי לקוח שהחליף מצבר לרכב לפני התחלת נסיעה, ותוך כדי החלפת המצבר, שראשו כפוף לעבר המצבר, והמנוע המכסה מנוע נפל על צווארו לאיש נקבעו בבית משפט 5% נכות והוא קיבל פיצוי בסך 11,000 ₪. בחורה, שהיתה נוסעת ברכב, ורגלה הסתבכה בחגורת הבטיחות, שהיא רצתה לצאת מהדלת האחורית של הרכב,קיבלה מחברת הביטוח בפשרה 8000 ש"ח רוכב אופנוע שהחליק על כתם שמן והרגיש כאבים ורגישות בגב קיבל 7000 ש"ח מוסכניק לא זכאי לפיצוי עקב תאונה בשעת הרכבת חלקים לרכב כך גם חשמלאי רכב, גורר ובוחן רכב-קומפיוטסט. אדם שבזמן החניית רכבו לחץ על הגז במקום על הברקס וקיבל מכה מהרכב שחנה לידו. קיבל פיצוי על נזקי גוף מחברת הביטוח בפשרה ללא הגעה לבית משפט.

חשוב מאוד גם אדם שאין לו ממצאים של נכות מתאונת דרכים זכאי לפיצויים על כאב וסבל בסכום מקסימלי שלא יעלה על 10% נכות -שימו לב אל תוותרו במקרה שנפגעתם קלות אבל נבדקתם בחדר מיון או בקופת חולים.

קרנית היא תאגיד ציבורי שהוקם מכח חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים ומטרתה לפצות אנשים שנפגעו במקרים הבאים
1. תאונת פגע וברח.-הרכב שפגע בכם ברח בלי להשאיר את פרטיו
2.אין לנהג שפגע בכם ביטוח או שהביטוח שלו לא מכסה את הנפגע. הנהג לא דאג לשלם את הביטוח או שאין לו ביטוח בתוקף אתם זכאים לפיצויים מקרנית היו ברכב 6 נוסעים והרכב מכסה רק 5 אתם זכאים לפיצוי מקרנית

מידע זה הובא מניסיונו של עו"ד אביב טל ואינו מהווה תחליף ליעוץ מהעורך דין עצמו